Reklam

Özser Deniz ve Kara Avı Malzemeleri Online Satış

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Anıl Emre

Sayfa: 1
1
Evet, tekrardan herekese selamlar yavaş yavaş ekim ayına giriyoruz. Geceleyin silikonla avlanmadan bahsetmezsek olmaz ;D   
    Ne anlatırsak anlatalım bu iş nasip işi olduğu için vereceğim bilgiler sadece mümkün olduğunca doğru şekilde avlanmamıza yarayacaktır.
         
              Gelelim konumuza, öncelikle elimizdeki spin takımımızın gece silikon avcılığna uygun olmalı. Bundan kastım ne midir;
 geceleyin silikonu yavaş sarmamız gerekecek bu yüzden elimizdeki makinenin mümkün olduğunca düşük devirli olması büyük bir avantajdır. kamışımızın atarı kullanacğımızın silikona uygun olması gerekiyor.
   
            Avlanacağımız mera eğer derin bir mera ise yüksek gramajlı silikonlar kullanırsak dipten çekebiliriz. Böylelikle daha verimli bir av geçirmiş oluruz. aynı şekilde avlandığımız mera sığ ise düşük gramajlı silikon kullanmalıyız. Yoksa dipten yosun toplayabiliriz ,yada kayalara taktırabilirz ki buda gerçekten üzücü oluyor av esnasında.
   
           Silikona nasıl aksiyon vermeliyiz?
  silikon zaten kendi kendine aksiyon alabilen çok iyi bir sahtedir. Ancak yapacağımız birkaç dokunuş bunu daha avcı hale getirecektir.
Ağır silikonla dibi yoklarken kamışın ucunu yukarıya dikip yukarıya doğru ufak bir vuruş yapıp yemin tekrar dibe batmasnını bekleyebiliriz. bu tam bir yaralı balık görünümü yaratacaktır. Merada balık varken düşüş esnasında atlayacktır ;) .
Sığ merada da aynısını uygulayabiliriz ya da kamışın ucunu aşağı tutup kaşığa verdiğimiz aksiyonu daha yavaş şekilde verebiliriz.
           
           Dikkat etmemiz gereken bir iki husus daha var.    Suya gölgemizi düşürürsek takipte olan balığı korkutabiliriz. o yüzden gölgemizin suya düşmemesine dikkat edersek verimli avlar yapacağız. Tabi bu sadece merada ışık olan yerler için geçerli sokak lambası vs.
           Aynı zamanda çok ses çıkarmamamız gerekir aksi takdirde balık yine ürkebilir. gece vakti etraf daha sessiz sakin olacağı için neredeyse konuşacaklarımızı balıklar da dinliyor olacaktır.
 
         
            Artık takımımız tamam , merada nasıl durmamız gerekiyor onuda biliyoruz. sırada silikon tercihine geldi::
   
        Ben burada renk hakkında kesin bir şey söylemek istemiyorum ama suyun bulanıklık durumuna göre bir kaç rengi ayırt edebiliriz.

    Bulanık suda: Bulanık suda balık gerçek ve sahte balığı daha az ayırt edecektir ve sahteye atlama ihtimali daha yüksek olucaktır. Hele birde açsa hiçbirşey onu durduramaz. Bulanık suda daha seçici renkler tercih edebiliriz ÖRN: Sarı, Turuncu, Yeşil,Beyaz, Pembe gibi açık renkler avcı renkler olduğunu düşünüyorum.
   
    Berrak suda: Berrak suda daha natural dediğimiz gerçek balığa daha çok benzeyen kısaca koyu renklerdir. Berrak suda gölgemizin suya düşmediğinden emin olalım daha fazla ürkebilirler. Berrak suda kullanabileceğimiz renklere Örnek:: mat yeşil ,Kahverengi,Mor,Siyah vs. 

               mera derinliğine göre de jighead terchi yaptıysak artık gece vakti levrek ve başka avcı balıkları avlamak için sillikonumuzla beraber hazır olacağız.
                                                          yanlış bildiğim ya da yazdığım birşeyi belirtmeyi unutmayın.

HERKESE RASTGELSİN                                                                                                                                                                 

2
          Herkese tekrardan merhaba bugün spin (at-çek) avcılığında benim için önemi büyük olan ip misinanın önüne bağlayıp kullandığımız lider den bahsedeceğim.

          Hangi düğümü atmalıyız dan önce ne işe yarar hadi ona bakalım. lider kullanmak spin de çok büyük ayrıcalıktır. Atış yaparken bile ipin esneme kabiliyeti düşük olduğundan ucuna bağladığımız monofilament misinanın esneme kabiliyeti daha yüksek olduğu için atış esnasında kopma gibi durumların olasılığını en düşüğe düşürür. Aynı şekilde ipin ucuna monofilament misina bağlamak yerine flouracarbon misina bağlarsak taşlara sürttüğünde ipten daha yüksek bir performans sergileyecek ve sahteniz denizde kalmayacaktır. Eğer olurda ipin ucuna sağlam bir düğüm ile mono bir misina bağladıysak büyük balıkları çekerken mono misina esneyecektir ve size kalama açmak için bir kaç saniye daha zaman kazandıracaktır aynı şekilde balığı çekerken esnemeden dolayı kopmayacak tır.
        Evet lider nedir bahsettik şimdi ip ile misina yı birleştirirken hangi düğümleri atmalıyız bir de ondan bahsedeyim.

1-)Albright knot: eğer düğümü atmayı bir kere öğrenirseniz gözünüz kapalı bir şekilde atabileceğiniz bir düğümdür. Sağlamlık olarak ben daha çok merada lider koparsa attığım bir düğümdür ve kopması kolay bir düğüm değildir.

2-)Mahin knot: kısa zaman önceye kadar kullandığım atması çok keyif veren bir düğümdür ve de bu düğümle 2.4kg lık levreği kıyıladım. Yani Albright dan bir tık daha güçlü bir düğüm.

3-)Blood Knot: klipslere attığımız clinch knot ı monoyu ipe ipi monoya attığımız bir düğüm olarak düsünebilirsiniz. Mahin ile aşağı yukarı aynı sağlamlıktadırm

4-)FG knot: benim şu anda da kullandığım ve henüz kopartamadağım atması birazcık zor olan bir düğüm ancak doğru şekilde atılırsa kopması çok zordur.

5-)PR knot: şu an ki olan düğümlerin en sağlamı ama atması ise en zoru olan bir düğümdür genelde bir alet yardımı ile atarlar. Ancak el ile atanlar da var bende henüz bu düğümü atmaya çalışıyorum ancak hepsinden çok daha sağlam olduğunu biliyorum atması 10dakika bile sürebiliyor.

        Sonuç olarak , bence günümüz imkanları bu kadar fazla iken bu kadar çok misina , ip çeşidi var iken bunlardan yararlanarak farklı şekillerde lider kullanmalıyız. Kendi görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Bir sonraki konuya kadar sağlıcakla kalın.

3
At-Çek Avcılığı / Spin makinesi için tavsiyeler
« : 18 Şubat 2020, 11:02:33 ÖS »
Herkese merhaba arkadaşlar, spin makine konusunda son zamanlarda çoğu kişinin okuma marka makine alıp sonradan pişman olduğunu gördüm bunu bizzat bende yaşadığım için böyle bir bilgi paylaşmak istedim;

      Bildiğimiz üzere spin disiplini ile av yaparken en önemli parçalardan birisi de makine dir. Şu zamanlarda hele makineler ucuz olmadığından 1 kere alıp bir daha bu işe bulaşmamak en mantıklısı gözüküyor.
 
     Benim fikrimce, okuma marka yerine Shimano marka tercih edilebilir tabii ki okuma yı kötülemiyorum o markanın da kendince başarıları var ancak Shimano dayanıklılık, şu geçirmezlik ve de bozulduğu anda makineyi aldığımız yer aracılığı ile teknik servise gönderildiğinde bize en hızlı cevap verebilen , kendini kanıtlamış bir markadır. Daiwa gibi diğer markaları hiç denemediğim için yorum yapamıyacağım malesef ancak daiwanın Türkiye'de teknik servisi yok bu yüzden oldu da alırsak ve bozulursa teknik servise yurtdışına gidecek ve elimize ulaşması bir hayli uzun sürebilir. Makine alırken ayrıca kafa çaplarını (2500,3000,4000 vb.) İyi bilmemiz gerekiyor çünkü eğer yanlış kafa çapında bir makine alırsak kamış ın halkaları ile uymayabilir buda bize epey sorun çıkartabilir. Lrf , yani hafif sıklet disiplininde avlanılacaksa Max. 2500 kafa kullanılmaı bence orta siklet yani spin yapacak isek 3000 ve 4000 bizim işimizi fazlasıyla görecektir , shore jigging yani ağır sıklet bir takımla kıyıdan yüksek gramajlı jigler ile seyirttirecek isek 5000 5500 kafa çapı ideal olacaktır.

        Burada belirtmediğim ve başka dikkat edilmesi gereken ince detaylar varsa belirtmeyi unutmayın.oltası suda olan herkese rastgelsin

4
At-Çek Avcılığı / büyük balıklar geliyor hazırlık için...
« : 27 Temmuz 2019, 01:40:07 ÖS »
herkese merhaba malum lüfer sezonu yaklaşıyor onun içn herkes hazırlık yapıyor.
benim makineme sarılı ip shimano 0.13 açıkçası biraz şüpheliyim ince gelebilir diye lüferler patlatabilir diye sizce misinamı 0.16 veya 0.18 kalınlığı ile değiştirmeli miyim yoksa 0.13 de idare eder mi cevaplarınızı bekliyorum :) :)

5
At-Çek Avcılığı / Spin makine yardım
« : 19 Mayıs 2019, 09:17:12 ÖS »
Herkese selamlar arkadaşlar,
  Artık yaz yaklaşıyor benim spin makine bitmek üzere kendime bir spin makinesi almak istiyorum bütçem 500 ila 600tl arası tavsiye edebileceğiniz makineleri yazarmısınız cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

6
Olta Misinaları / Lider kullanmalı mıyız?
« : 02 Mayıs 2019, 08:52:42 ÖS »
Herkese merhaba arkadaşlar
 At çek yaparken lider kullanmalı mi yoksa kullanmamalıyız ben şu an kullanıyorum ancak genede bir sorayım dedim. Yardımcı olursanız sevinirim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Sayfa: 1