Reklam

Özser Deniz ve Kara Avı Malzemeleri Online Satış

Gönderen Konu: Yasağı takan var mı?  (Okunma sayısı 3133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mesut TURAN

 • Usta Oltacı
 • *****
 • İleti: 560
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« : 14 Eylül 2009, 10:04:38 ÖS »
13/09/2009 17:40

Edirnede bazı av bayileri yasak olmasına karşın paraşüt adı verilen ve balık avlamada kullanılan tuzakların satılmasına devam ediyor. Buna karşın amatör balıkçıların bir bölümü de zahmetsiz avlanma sağlayan bu ağı alarak balık tutmaya devam ediyor.
DENETİM EKSİK
Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimşerin yetersiz olmasını fırsat bilen bu tür avcılar, nehirlerimizde tükenmek üzere olan balık türlerinin devamlılığını tehlikeye atmaya devam ediyor. Su altına takılması ve kopması halinde onlarca balığın ölümüne neden olan paraşütlerin satışının denetlenmesi gerekiyor.
TIRIVIRI PARAŞÜT NEDİR, NEDEN YASAKTIR?
Tırıvırı-Paraşüt ya da katil tor adıyla da bilinmektedir. Bir olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarına bir kurşun ağırlık takılarak imal edilmektedir. İnce misinadan imal edilmiş olması nedeniyle bir ilişken takılınca kolayca kopabilmekte, kopan parçalar yıllarca suda kalıp, doğal yaşama karşı büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu haliyle tam bir doğa katili olup, aynı zamanda Amatör Balık avcılığı ruhunu da yok etmektedir.
Tırıvırı-Paraşüt sadece balıklara değil, özellikle akarsularda sular çekildiğinde, daralan su yataklarında veya taşkınlarla kıyıya çıkan dal parçaları üzerinde bu ağa daha önce takılan balıkları yemeye gelen diğer her türden hayvana da zarar vermektedir. Canlıların hiçbir işe yaramaksızın, fark, zaman ve türlerini gözetmeksizin ölümüne neden olmasının yanı sıra, ince misinanın kesme/yaralama özelliği ile birçoğunun sakat kalmalarına yol açmaktadır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmamalıdır. Su Ürünleri Kanununun Genel yasaklar, Tahdit ve Mükellefiyetler başlıklı 23. maddesinin (a) bendinde 8221; Su ürünleri istihsalinde kullanılan istihsal vasıtalarının haiz olmaları gereken asgari vasıf ve şartlar ile bunların kullanma usul esaslarının yönetmelik ile belirleneceği hükmü yer almaktadır. Su Ürünleri Yönetmeliğinin Genel Yasak, Sınırlama ve Yükümlülükler başlıklı 16. Maddesinin son fıkrasında ise; Su ürünleri avcılığını düzenlemek üzere, sağlık, memleket ekonomisi, seyrüsefer, su kirliliği, istihsal yerler, mevsimler, zamanlar, istihsal vasıtaları, avlanma yöntemleri, su ürünlerinin cinsleri, ağırlıkları ve büyüklükleri yönünden yasak, sınırlama ve yükümlülükler Bakanlıkça belirlenerek tebliğ şeklinde Resmi Gazete de ilan edileceği yer almaktadır.
Yönetmelikteki bu düzenlemeye uygun olarak 05.11.2008 tarih ve 27045 Sayılı Resmi Gazete&de ilan edilen 2/1 numaralı Ticari Amaçlı Su ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Diğer Genel Hükümlü Başlıklı 42. maddesinin 7. fıkrası ve 2/2 numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin Genel Hususlar başlıklı 14. maddesinin 7. fıkrası gereğince
TIRIVIRI  PARAŞÜT OLARAK ADLANDIRILAN AV ARACININ ÜRETİMİ, SATIŞI, İSTİHSAL YERLERİ CİVARINDA BULUNDURULMASI VE SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINDA KULLANILMASI YASAKLANMIŞTIR.
Bu düzenlemeye aykırı hareket edenler hakkındada Su ürünleri Kanununun Cezalar Başlıklı 36. Maddesinin (h) bendini 1. fıkrasında 23. maddenin (a) bendi ile (b) bendinin 1. fıkrasına göre çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere Beş Yüz Türk Lira (500TL) idari para cezası verileceği hükmü bulunmaktadır.
Söz konusu idari para cezası, Maliye Bakanlığınca ilan edilen Yeniden Değerlendirme oranına göre 2009 yılı Yedi yüz Sekiz Türk Lirası (708 TL) olarak uygulanmaktadır.

Edirne Haber adlı yerel gazeteyi yaptığı bu haberden dolayı tebirk ederim.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2009, 10:06:56 ÖS Gönderen: avci22 »
Mesut Turan 39
1974 EDİRNE-BAYBURT
0 505 570 38 69

ilker

 • Ziyaretçi
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2009, 10:57:44 ÖS »
Teşekürler Mesut
Balık avında her nerede olursa olsun.yapılan her yanlış avlanma biz amatörlere hakaret niteliğindedir bu tırıvırıda olsa dinamitte olsa böyledir bizler her zaman yazdığımız gibi günlük hayatın stresinden kurtulmak amacıyla sportif amaçlı balık avı yapıyoruz bu kişilerin ne yaptığıda belli değil ticaret yapacaksan al kardeşim bir tekne bunun kuralı yolu yöntemi var ağ mı atıcan parakat mı bırakıcan ne yaparsan yap ona kimse birşey demez ama adam senin yazdığın bu paraşüt olayını nehire atıyo amacı ne ?hadi satmak diyelim kim alıp ta yer nehir balığını sadece katliam,ne diyeyim arkadaş yazıyoruz çiziyoruz hepsi yazılarda kalıyo aynı hamam aynı tas,gerçi böyle ufak çaplı da olsa basında çıkan yazılarla sesimizi duyurabilirmiyiz o da fasafisko yüzbinler sokaklara çıkıyo sorunlarını dile getiriyor tınlayan yok bizim bu amatör balıkçılık sorunları devede kulak bile kalmaz bu iş böyle gelmiş böyle gider kardeş  işte herşey ortada sezon sezon diyoruz balık yok bir kaç sene sonra o tırıvırılarıda dinamitleride ellerinde gezdirirler dururlar onlarda rahat eder bizde sitelerde şiirler,edebiyat ve bunun gibi konularla devam ederiz zaten şimdilerde bazı siteler öncülük yapmaya başladı  bizdede yakındır

 kal sağlıcakla
[/i][/b][/color]

Turgay SEZGİN

 • Moderatörler
 • Usta Oltacı
 • ***
 • İleti: 13714
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2009, 11:50:24 ÖS »
Mesut dostum paylaşımın için seni canı gönülden tebrik ediyorum lakin paraşüt veya diğer adıyla tırıvırı denilen alet ten ziyade metrelerce uzunlukta kullanılan misina ağlarının doğaya verdiği zararı düşünmek bile istemiyorum ayrıca maliyeti ucuz diye bunları kullanan sayın balıkçıların kötü hava şartlarında denizlerimizde bıraktıkları onca ağın vereceği zararı hiç birimiz tahmin edemeyiz.İç sularımız ve denizlerimizle ilgili gerek sirküler,gerekse avlanma metodlar ve yasaklar tam anlamıyla fiyasko zaten bu konuyla ilgili defalarca yaptığım müracaatlara verilen cevaplar o kadar komik ki bu işlerin başında olan sayın bürokratların balık ve balık avcılığı ile uzaktan yakından alakaları olmadığı gerçek.Amatör balık avcılığında günlük limit 5 kg. hangimiz yıl boyunca acaba bir sefer de 5 kg.balık yakalıyabiliyoruz veya levrek 18 cm,lüfer 14 cm diyen sirkülerden ve buna imza koyan yasalardan ne beklenebilir,daha 2-3 yıl önce defne yaprağı kadar çinekopları katleden, belediye anonslarında BALIKHANEYE BOL MİKTARDA ÇİNEKOP GELMİŞ VE KİLOSU 2 tl.den satılmaktadır denen ilanlarla bunları kaparcasına tüketen halkımıza ne demeli.Maalesef durumumuz bu yurdumuzda kanun ve yasalar bazılarına işlemiyor ne zaman ki denizlerimiz,göllerimiz ve akarsularımız kuruyacak o zaman aklımız başımıza gelecek.Biz toplum olarak cezalandırılmadıktan sonra maalesef tedbir almayız.Sel felaketi ve Sakarya depremi bunlara en güzel örnek sanırım.Kalın sağlıcakla....
Turgay SEZGİN
1964 GELİBOLU
0542 722 49 67
BALIK AVLAMAK KEYİF İSE BEN BUNU HERGÜN YAŞIYORUM........

omerh

 • Usta Oltacı
 • *****
 • İleti: 814
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2009, 11:54:14 ÖS »
Bu konuda bende bir yazı yazmıştım. Bu tam anlamı ile bir doğa katliamı tutanada satanada bol miktarda ceza yazacaksın. bak bakalım bir daha tutabiliyormu. Ama nerdeee burası Türkiye insanların bırakın doğaya birbirine saygısı yok. Akıllanacağız inşallah. İnsanları uyaralım bilinçlendirmeye devam edelim. Hepinize rasgele...
Ömer HAYTA
Gelibolu / ÇANAKKALE
B Rh +  1974
www.geliboluoltacilari.com

Mesut TURAN

 • Usta Oltacı
 • *****
 • İleti: 560
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2009, 11:19:42 ÖÖ »
Tırıvırı ile ilgili Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğüne daha önceden bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi istemiştim.Onlarda bana konu ile ilgili olarak Tarım Müdürlüğünü adres göstermişlerdi.Benim anlamadığım biz olan bitenleri görüyoruzda devletin ilgili yerlerinde personelin gözlerinde bir problem mi var.Harekete geçmleri için illa ihbar mı olması lazım.
Mesut Turan 39
1974 EDİRNE-BAYBURT
0 505 570 38 69

derindeniz

 • Usta Oltacı
 • *****
 • İleti: 529
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2009, 02:35:56 ÖS »
ihbarda edilse sanırım ilgilenmiyorlar
bu konularda hepimiz çaresiz kalıyoruz
deniz-filiz çokberkit
a + rh
istanbul

Turgay SEZGİN

 • Moderatörler
 • Usta Oltacı
 • ***
 • İleti: 13714
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #6 : 15 Eylül 2009, 02:51:41 ÖS »
Denizlerimiz ve iç sularımız maalesef kimsenin umurunda değil balık nesli tükeniyormuş,sularımız kirleniyormuş,doğada tahribat varmış kimse bunları tınlamaz maalesef üç tarafımız denizlerle kaplı olduğu halde bir bakanlığımız bile yok müsteşarlıkla işi götürüyorlar vesselam....
Turgay SEZGİN
1964 GELİBOLU
0542 722 49 67
BALIK AVLAMAK KEYİF İSE BEN BUNU HERGÜN YAŞIYORUM........

Mesut TURAN

 • Usta Oltacı
 • *****
 • İleti: 560
  • Profili Görüntüle
Yasağı takan var mı?
« Yanıtla #7 : 15 Eylül 2009, 04:37:34 ÖS »
Olan biteni biz görüyoruz.Konu ile ilgili makamlar herelde denizlerde balık bitmek üzeredeyken harkete geçecekler.
Mesut Turan 39
1974 EDİRNE-BAYBURT
0 505 570 38 69