Reklam

Özser Deniz ve Kara Avı Malzemeleri Online Satış

Gönderen Konu: Gece silikon avcılığı hakkında , Püf noktalar  (Okunma sayısı 21338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anıl Emre

  • Yeni Oltacı
  • *
  • İleti: 6
  • En sevdiğim hobi bu olsa gerek
    • Profili Görüntüle
Gece silikon avcılığı hakkında , Püf noktalar
« : 25 Eylül 2020, 08:18:25 ÖS »
Evet, tekrardan herekese selamlar yavaş yavaş ekim ayına giriyoruz. Geceleyin silikonla avlanmadan bahsetmezsek olmaz ;D   
    Ne anlatırsak anlatalım bu iş nasip işi olduğu için vereceğim bilgiler sadece mümkün olduğunca doğru şekilde avlanmamıza yarayacaktır.
         
              Gelelim konumuza, öncelikle elimizdeki spin takımımızın gece silikon avcılığna uygun olmalı. Bundan kastım ne midir;
 geceleyin silikonu yavaş sarmamız gerekecek bu yüzden elimizdeki makinenin mümkün olduğunca düşük devirli olması büyük bir avantajdır. kamışımızın atarı kullanacğımızın silikona uygun olması gerekiyor.
   
            Avlanacağımız mera eğer derin bir mera ise yüksek gramajlı silikonlar kullanırsak dipten çekebiliriz. Böylelikle daha verimli bir av geçirmiş oluruz. aynı şekilde avlandığımız mera sığ ise düşük gramajlı silikon kullanmalıyız. Yoksa dipten yosun toplayabiliriz ,yada kayalara taktırabilirz ki buda gerçekten üzücü oluyor av esnasında.
   
           Silikona nasıl aksiyon vermeliyiz?
  silikon zaten kendi kendine aksiyon alabilen çok iyi bir sahtedir. Ancak yapacağımız birkaç dokunuş bunu daha avcı hale getirecektir.
Ağır silikonla dibi yoklarken kamışın ucunu yukarıya dikip yukarıya doğru ufak bir vuruş yapıp yemin tekrar dibe batmasnını bekleyebiliriz. bu tam bir yaralı balık görünümü yaratacaktır. Merada balık varken düşüş esnasında atlayacktır ;) .
Sığ merada da aynısını uygulayabiliriz ya da kamışın ucunu aşağı tutup kaşığa verdiğimiz aksiyonu daha yavaş şekilde verebiliriz.
           
           Dikkat etmemiz gereken bir iki husus daha var.    Suya gölgemizi düşürürsek takipte olan balığı korkutabiliriz. o yüzden gölgemizin suya düşmemesine dikkat edersek verimli avlar yapacağız. Tabi bu sadece merada ışık olan yerler için geçerli sokak lambası vs.
           Aynı zamanda çok ses çıkarmamamız gerekir aksi takdirde balık yine ürkebilir. gece vakti etraf daha sessiz sakin olacağı için neredeyse konuşacaklarımızı balıklar da dinliyor olacaktır.
 
         
            Artık takımımız tamam , merada nasıl durmamız gerekiyor onuda biliyoruz. sırada silikon tercihine geldi::
   
        Ben burada renk hakkında kesin bir şey söylemek istemiyorum ama suyun bulanıklık durumuna göre bir kaç rengi ayırt edebiliriz.

    Bulanık suda: Bulanık suda balık gerçek ve sahte balığı daha az ayırt edecektir ve sahteye atlama ihtimali daha yüksek olucaktır. Hele birde açsa hiçbirşey onu durduramaz. Bulanık suda daha seçici renkler tercih edebiliriz ÖRN: Sarı, Turuncu, Yeşil,Beyaz, Pembe gibi açık renkler avcı renkler olduğunu düşünüyorum.
   
    Berrak suda: Berrak suda daha natural dediğimiz gerçek balığa daha çok benzeyen kısaca koyu renklerdir. Berrak suda gölgemizin suya düşmediğinden emin olalım daha fazla ürkebilirler. Berrak suda kullanabileceğimiz renklere Örnek:: mat yeşil ,Kahverengi,Mor,Siyah vs. 

               mera derinliğine göre de jighead terchi yaptıysak artık gece vakti levrek ve başka avcı balıkları avlamak için sillikonumuzla beraber hazır olacağız.
                                                          yanlış bildiğim ya da yazdığım birşeyi belirtmeyi unutmayın.

HERKESE RASTGELSİN                                                                                                                                                                 
Anıl.T