Reklam

Özser Deniz ve Kara Avı Malzemeleri Online Satış

Gönderen Konu: Leader (lider) nedir? Ne işe yarar? Hangi düğümleri atmalıyız.  (Okunma sayısı 38383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anıl Emre

 • Yeni Oltacı
 • *
 • İleti: 6
 • En sevdiğim hobi bu olsa gerek
  • Profili Görüntüle
          Herkese tekrardan merhaba bugün spin (at-çek) avcılığında benim için önemi büyük olan ip misinanın önüne bağlayıp kullandığımız lider den bahsedeceğim.

          Hangi düğümü atmalıyız dan önce ne işe yarar hadi ona bakalım. lider kullanmak spin de çok büyük ayrıcalıktır. Atış yaparken bile ipin esneme kabiliyeti düşük olduğundan ucuna bağladığımız monofilament misinanın esneme kabiliyeti daha yüksek olduğu için atış esnasında kopma gibi durumların olasılığını en düşüğe düşürür. Aynı şekilde ipin ucuna monofilament misina bağlamak yerine flouracarbon misina bağlarsak taşlara sürttüğünde ipten daha yüksek bir performans sergileyecek ve sahteniz denizde kalmayacaktır. Eğer olurda ipin ucuna sağlam bir düğüm ile mono bir misina bağladıysak büyük balıkları çekerken mono misina esneyecektir ve size kalama açmak için bir kaç saniye daha zaman kazandıracaktır aynı şekilde balığı çekerken esnemeden dolayı kopmayacak tır.
        Evet lider nedir bahsettik şimdi ip ile misina yı birleştirirken hangi düğümleri atmalıyız bir de ondan bahsedeyim.

1-)Albright knot: eğer düğümü atmayı bir kere öğrenirseniz gözünüz kapalı bir şekilde atabileceğiniz bir düğümdür. Sağlamlık olarak ben daha çok merada lider koparsa attığım bir düğümdür ve kopması kolay bir düğüm değildir.

2-)Mahin knot: kısa zaman önceye kadar kullandığım atması çok keyif veren bir düğümdür ve de bu düğümle 2.4kg lık levreği kıyıladım. Yani Albright dan bir tık daha güçlü bir düğüm.

3-)Blood Knot: klipslere attığımız clinch knot ı monoyu ipe ipi monoya attığımız bir düğüm olarak düsünebilirsiniz. Mahin ile aşağı yukarı aynı sağlamlıktadırm

4-)FG knot: benim şu anda da kullandığım ve henüz kopartamadağım atması birazcık zor olan bir düğüm ancak doğru şekilde atılırsa kopması çok zordur.

5-)PR knot: şu an ki olan düğümlerin en sağlamı ama atması ise en zoru olan bir düğümdür genelde bir alet yardımı ile atarlar. Ancak el ile atanlar da var bende henüz bu düğümü atmaya çalışıyorum ancak hepsinden çok daha sağlam olduğunu biliyorum atması 10dakika bile sürebiliyor.

        Sonuç olarak , bence günümüz imkanları bu kadar fazla iken bu kadar çok misina , ip çeşidi var iken bunlardan yararlanarak farklı şekillerde lider kullanmalıyız. Kendi görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Bir sonraki konuya kadar sağlıcakla kalın.
Anıl.T

Turgay SEZGİN

 • Moderatörler
 • Usta Oltacı
 • ***
 • İleti: 13724
  • Profili Görüntüle
Ynt: Leader (lider) nedir? Ne işe yarar? Hangi düğümleri atmalıyız.
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2020, 09:44:40 ÖS »
Afferim sana bildiklerini paylaşmaya devam.
Turgay SEZGİN
1964 GELİBOLU
0542 722 49 67
BALIK AVLAMAK KEYİF İSE BEN BUNU HERGÜN YAŞIYORUM........